Την Τσικνοπέμπτη, το σχολείο μας αγόρασε σουβλάκια και τα πρόσφερε στους μαθητές. Κάθε σουβλάκι κόστιζε 1,80 €. Παρατήρησε τον παρακάτω πίνακα
Μπορείς να τον συμπληρώσεις;
ΚΛΙΚ
Απάντησε τώρα και στις παρακάτω ερωτήσεις
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6933AjqeL3DQry6SNCpYrqjXWTiVk1_q0lKxKTgMdo1-AiblME1pULowiZ5293diYNO964x9yV0iqXybl1lNT_YhSohqHrZiuMY75Bm9n9i1DyDkAXMReKho26jo6WH_42T7Q0VWgQLE/s280/%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82+%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.JPG)
Απάντησε τώρα γρήγορα και στο παρακάτω ερώτημα: Τα 2 κιλά κρέας κοστίζουν 14 €. Τριπλάσια κιλά κρέας πόσο θα κοστίζουν;
- Πώς βρήκες τα χρήματα που χρειάστηκαν για κάθε φορά;
- Σύγκρινε κάθε αριθμό με τον πρώτο της σειράς του. Τι παρατηρείς; Πώς προκύπτει ο καθένας;
- Τι είναι μεταξύ τους οι λόγοι που σχηματίζονται; ( σουβλάκια / €);
Απάντησε τώρα γρήγορα και στο παρακάτω ερώτημα: Τα 2 κιλά κρέας κοστίζουν 14 €. Τριπλάσια κιλά κρέας πόσο θα κοστίζουν;